Czwarta Kurenda SKW
ZOSTALIŚMY ANKIETERAMI
Piotrek z Nowego Sącza: „Zostaliśmy poproszeni przez Polski Związek Głuchych o pomoc w prowadzeniu badań ankietowych skierowanych do osób głuchych z Małopolski. Najpierw braliśmy udział w szkoleniu dla ankieterów. Pan Wojtek powiedział nam jaki cel badań, jak mamy się zachować aby nasi respondenci* zechcieli wziąć udział w badaniu, jak być nie nachalnym, żeby nie zrazić do siebie rozmówcy. Podał przykłady zachowań i nietypowych sytuacji z jakimi możemy się spotkać. Nasi wolontariusze będą jeździć m.in. po oddziałach i kołach Związku z formularzami ankietowymi i namawiać członków Kół PZG do udziału w badaniach. Wypełnienie ankiety jest anonimowe tzn. respondenci nie podają ani swoich nazwisk, ani innych danych osobowych. W tzw. metryczce ankiety będą wpisywać jedynie informacje na temat swojego wieku, płci, znajomości języka migowego i stopnia utraty słuchu. Akcje zaplanowano na koniec stycznia. Na miejsca prowadzenia ankiet wytypowano następujące koła terenowe: Nowy Sącz, Gorlice, Brzesko, Bochnia, Tarnów, Nowy Targ. To dla nas bardzo ciekawe doświadczenie”.
------------------------
*respondent- tu oznacza osobę odpowiadającą na pytania zawarte w ankiecie
Cześć, nazywam się Marysia, jestem członkinią Koła Wolontariuszy w Bochni. Brałam udział w ankietowaniu. W naszym oddziale PZG w Bochni i w Brzesku. Dzień wcześniej, przed terminem to nie mogłam spać. Bardzo się bałam, jak to wyjdzie i że się ośmieszę. Na pierwsze spotkanie przyszło 12 głuchych z Brzeska. To było 21-go stycznia. A do Bochni 27-go przybyło 14 osób. Na szczęście była też Pani Ala- tłumaczka i ona pomogła mi wyjaśnić, o co chodzi w tych ankietach. Wszyscy chętnie wypełnili ankiety i poza jednym starszym panem, nikt nie miał żadnych pytań.
Monika, opiekunka koła: „ Ankieter to praca dla odważnych, przebojowych i skrupulatnych. Wymaga cierpliwości, ale daje także swobodę pracy i dużą niezależność. Aby zostać ankieterem, nie trzeba mieć ukończonych studiów, znać języków obcych, niepotrzebne jest wieloletnie doświadczenie zawodowe. Cechy, które przydają się w tej pracy to: łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność podtrzymania rozmowy, sumienność, dyspozycyjność, zwraca się też uwagę na systematyczność, skrupulatność, umiejętność zachowania się w każdej sytuacji. Ankieter musi być uczciwy, rzetelny, dokładny, musi umieć logicznie myśleć i dotrzymywać terminów. Jeśli chodzi o osoby głuche pracujące jako ankieterzy to uważam, że pozwoli im to w przełamaniu bariery niepewności, przebojowości. W tym konkretnym przypadku będzie to łatwiejsze, bo nie wychodzą ze swoją praca „na zewnątrz”, pozostają w swoim środowisku, które znają i z którym mogą się komunikować”.