Upowszechnianie: Konferencja w Tarnowie
29 i 30 listopada 2018 r. w Zespole Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie odbyła się IV Konferencja pedagogów, logopedów, psychologów, nauczycieli i rodziców. Jej tematem były dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej w procesie edukacyjnym.
Konferencja rozpoczęła kolejny etap projektu „Innowacyjne metody nauczania oparte na metodzie rozwiązywania problemów”, czyli upowszechnianie. Był to początek z mocnym przytupem: do Tarnowa przyjechało aż 50 surdopedagogów z całej Polski. Obecni byli także partnerzy projektu z Czech i Słowacji oraz rodzice głuchych dzieci.
Przy tak zacnym audytorium zaprezentowaliśmy pracę metodą WebQuest i opowiedzieliśmy, na czym polegało dostosowanie jej do specyfiki edukacji osób głuchych i słabosłyszących. Z bardzo dużym zainteresowaniem słuchano o rezultatach pracy tą metodą. Nauczyciele, którzy brali udział w testowaniu WebQuestów, dzielili się swoimi doświadczeniami, pokazali też wybrane efekty prac uczniów. Dr Tomasz Zacłona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z właściwą sobie swadą i lekkością doprawił wszystko danymi statystycznymi z raportu, który powstał na bazie zgromadzonych w czasie testów ankiet i obszernego materiału empirycznego. Dyrektor tarnowskiej placówki, pani Beata Domańska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że stosowanie metody WebQuest to kolejny krok w kierunku rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. A takie właśnie nowatorskie metody dydaktyczne pomagają wspierać wszechstronny rozwój młodzieży z zaburzeniami słuchu.