Upowszechnianie: Seminarium w Krakowie
26 marca 2019 r. w gościnnych progach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Krakowieodbyło się ostatnie z seminariów upowszechniających projekt„Innowacyjne metody nauczania oparte na metodzie rozwiązywania problemów”.
Wzięło w nim udział 30 nauczycieli ze szkół specjalnych w Przemyślu, Raciborzu i Krakowie. Zaprezentowaliśmy zalety metody WebQuest na podstawie wybranych scenariuszy lekcji, które zostały stworzone w trakcie trwania projektu. Nauczycielki z krakowskiej szkoły na ul. Grochowej, które współpracowały z nami na etapie tworzenia WebQuestów, opowiadały, że wykorzystują już je w swojej pracy dydaktycznej i są bardzo zadowolone z efektów. Dzięki WebQuestom uczniowie bardziej angażują się w zadanie, uczą współpracy i są w stanie dłużej koncentrować się na danym temacie. Co więcej, takie niestandardowe projekty angażują nie tylko uczniów, lecz także ich rodziny i opiekunów, powodując nieraz wiele wzruszeń, jak było choćby w przypadku WebQuesta Moja mała Ojczyzna.
Bardzo budujące były nieformalne rozmowy z nauczycielami, którzy podkreślali, że szukali takich właśnie pomocy dydaktycznych, które pozwolą zastąpić tradycyjną metodę „wtłaczania” wiedzy – nie zawsze zresztą skuteczną w przypadku uczniów z dysfunkcjami słuchu. Cieszymy się, że projekt wpisał się w tendencje we współczesnej pedagogice specjalnej i wypełnił pewną lukę w edukacji osób z zaburzeniami słuchu.