Promocja zdrowia i dobrostanu
Refleksje wolontariusza
Łukasz Kołodziej – dr nauk o zdrowiu, terapeuta uzależnień w procesie certyfikacji, wolontariusz
Zaangażowanie na rzecz innych ludzi było dla mnie zawsze bardzo ważne. Po raz pierwszy brałem udział w wolontariacie kiedy miałem 16 lat. Udzielałem lekcji języka angielskiego uczniom 2 klasy szkoły podstawowej. W wieku 18 lat pracowałem jako wolontariusz w laboratorium analitycznym w Ośrodku Zdrowia. W trakcie studiów magisterskich uczestniczyłem w prowadzeniu zajęć ze stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Będąc pracownikiem Fundacji Viribus Unitis angażuję się w wolontariat pracowniczy. Obecnie uczestniczę jako wolontariusz w pracy na rzecz osób chorych psychicznie przewlekle w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Wcześniej pracowałem jako wolontariusz z recydywistami penitencjarnymi.
Udział w wolontariacie pozwolił mi zdobyć wiele cennych umiejętności i kompetencji społecznych. Dzięki pracy z różnymi grupami beneficjentów potrafię efektywnie komunikować się z ludźmi. Jestem osobą wrażliwą na potrzeby innych. Doświadczenie wolontariusza pomaga mi także pokonać nieśmiałość. Przede wszystkim jednak, dzięki pracy jako wolontariusz, wciąż czuję się potrzebny. Świadomość bycia pomocnym innym pomaga mi przetrwać trudne momenty w życiu. Dodaje też siły, odwagi i nadziei na lepsze jutro.
Nasza Fundacja szeroko angażuje się w akcje związane z promocją zdrowia i pomnażaniem dobrostanu w społecznościach lokalnych. Prowadziliśmy kilka projektów promujących postawy wolontarystyczne i dla wolontariuszy (więcej na: http://new.unitis.pl/obszary-aktywno%C5%9Bci/wolonatriat.html). W ten sposób ochotnicy mogą prowadzić zaangażowany styl życia. Wpływa to pozytywnie zarówno na samych wolontariuszy, jak i na osoby którym pomagają, nadając życiu nowego sensu i wartości.
Jednym z naszych projektów społecznych, polegającym na promocji zdrowia i dobrostanu, jest kampania zatytułowana „Ambasadorowie Trzeźwości”. Działanie to realizowane jest w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Nowym Sączu przez pracownika naszej fundacji w ramach wolontariatu pracowniczego. Dzięki zaangażowaniu naszego pracownika w pomoc pensjonariuszom DPS, ilość przyjmowanych substancji psychoaktywnych uległa wyraźnemu zmniejszeniu. Mieszkańcy korzystający z pomocy naszego wolontariusza cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Osoby takie stają się naturalnymi sojusznikami terapeuty w krzewieniu zachowań prozdrowotnych i pełnią naturalną rolę „ambasadorów trzeźwości” wśród innych mieszkańców DPS.
Innym projektem w zakresie popularyzacji postaw prozdrowotnych, w który zaangażowaliśmy się, wspólnie z kołem PTTK przy małopolskim Związku Głuchych, jest promocja Nordic Walkingu. Akcja ta skierowana jest do osób niesłyszących z terenu Małopolski i polega na aktywnym spędzaniu czasu przez osoby głuche. Dzięki temu osoby te mogą nie tylko ćwiczyć kondycję fizyczną i dbać o układ krążenia, ale też wspólnie spędzać czas i nawiązywać przyjaźnie.
Do równie ciekawych inicjatyw, integrujących środowiska głuchej młodzieży z Polski i Słowacji, można zaliczyć zajęcia edukacyjno-sportowe, których wspólnym mianownikiem jest „Cross border the silence”. Właśnie to „przekraczanie granic” ma podwójne znaczenie: jedno symboliczne, albo raczej przenośne- jako przechodzenie-łamanie granic-barier komunikacyjnych pomiędzy grupami Głuchej młodzieży z Polski i Słowacji, i drugie dosłowne- przekraczanie granic naszych państw, bo w ramach zajęć outdoorowych, to właśnie wycieczki piesze odbywane najładniejszymi szlakami Beskidu Sądeckiego i Magury Spiskiej są dominującą aktywnością naszych podopiecznych. Wiele z zawiązanych przed dwoma laty przyjaźni trawa do dziś.